آخرین اخبار

نشست هم اندیشی بررسی و تحلیل فرصت های ارتقای دولت کارآفرین در مرکز تربیت مربی

 
عکس مدیر سامانه
نشست هم اندیشی بررسی و تحلیل فرصت های ارتقای دولت کارآفرین در مرکز تربیت مربی
از مدیر سامانه در جمعه، 28 دی 1397، 10:27 صبح
 

به گزارش روابط عمومی مرکز تربیت مربی و پژوهش های سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، روز دوشنبه مورخ بیست وچهارم دی ماه جاری نشست هم اندیشی بررسی و تحلیل فرصت های ارتقای دولت کار آفرین با حضور بهروز زارعی عضو هیات علمی دانشگاه تهران ، رییس و معاونین مرکز و جمعی از کارشناسان مرکز تربیت مربی در سالن کنفرانس ریاست برگزار شد.

در ابتدای این نشست ابوطالب جلالی رییس مرکز تربیت مربی ضمن خیر مقدم به تشریح اقدامات و نتایج صورت گرفته در جلسات تخصصی که در خصوص دولت کارآفرین در ستاد سازمان و مرکز تربیت مربی صورت گرفته بود پرداخت .

ابوطالب جلالی با اشاره به تصمیم دولت در خصوص ارتقای دولت کارآفرین بیان داشت : تحلیل فرصت های ارتقای دولت کارآفرین می تواند رسالت و اهداف  دستگاه ها را در جهت هر چه بهتر ایفا نمودن تکالیف ،در راستای ارتقای وظایف مربوطه در این مدل جدید مشخص سازد .

رییس مرکز تربیت مربی با اشاره به تعاملات بین دستگاهی که می تواند با رفع موانع ، یک فضای هم افزایی خوبی را در راستای ارتقای بهره وری و کارآفرینی بین دستگاه ها ایجاد نماید افزود : دولت ظرفیت های خوبی را در خود به صورت نهان دارد که می توان این ظرفیت ها را ، منابع یا ثروت های پنهان دولت نام نهاد ،که به اندازه کافی در اقتصاد کشور قرار نگرفته است و اگر بتوانیم آنرا در ریل اقتصاد قرار دهیم ،این مهم می تواند در کشور نقش بسزایی در تولید ثروت ایفا نماید.

ایشان در ادامه به نگاه فعلی دولت اشاره نمود و خاطرنشان ساخت : با شرایط کنونی، نگاه دولت می بایست به نگاه دولت کارآفرین تغییر یابد ، بطوریکه یا از درون ، موقعیت یا فرصت را برای شاغلین خود بوجود آورد یا این موقعیت ها را به بخش غیر دولتی واگذار کند و مطمئن باشد که خدمات به درستی شکل بگیرد و یا انجام شود.

ابوطالب جلالی افزود: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و سی ویک استان که مجری آموزش های فنی وحرفه ای هستند بویژه مرکز تربیت مربی علاقمند است که در راستای برنامه های دولت که به مقوله کار آفرینی اهمیت ویژه ای قائل شده است ، این همکاری ها را در راستای به تحقق پیوستن اهداف دولت کار آفرین به انجام رساند .

در ادامه بهروز زارعی عضو هیات علمی دانشگاه تهران ضمن تشکر از مرکز تربیت مربی درخصوص همکاری در تحلیل و بررسی موضوع این نشست، به تشریح اهداف ارتقای دولت کارآفرین پرداخت و بیان داشت : در خصوص توان دولت ها در پاسخگویی به نیازهای جامعه خود، می توان به تغییر جوامع و نیازهای جدید آنان اشاره نمود که عموما دولت ها در مرحله تطابق خود با عوامل و نیازهای جدید جوامع ، با مشکل مواجه می شوند و این اتفاق در تمام ارکان دولت ها در حال رخ دادن است . بنابراین دولت هایی که علمی تر به این مقوله نگاه می کنند به این نتیجه رسیده اند که الگو و مدل های جدیدی برای اداره دولت نیاز است .

عضو هیات علمی دانشگاه تهران افزود : دولت کارآفرین دولتی است که می تواند ارزش های کهنه را حرس و دور بیندازد و می داند بابت هر کدام از ارزش ها چقدر منابع در اختیار بگذارد و هوشمندی خاصی ازجنس اقتصادی و اجتماعی دارد. پس می توان دولت کارآفرین را اینگونه تعریف نمود ، دولت کارآفرین دولتی است که می تواند ارزش های جدید را درون جامعه هدایت کند.

زارعی گفت : بنابراین با تاسی به این جریان که در دنیا شکل گرفته است ،دولت ما هم تلاش کرده تا این دیدگاه علمی را برای کشور بومی سازی کند، پس ما در سیاست هایمان نسبت به جوامع می بایست نقش فعالانه ای داشته باشیم ، زیرا نهادها در دولت های کارآفرین نسبت به اجتماع پاسخگو هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران خاطر نشان ساخت :  امید است با همکاری طرفین و برگزاری این نشست ها که جلسات خوبی جهت تحلیل و تبادل نظر می باشد ، بتوانیم با بررسی و جرح و تعدیل این اتفاق جدید ، نتایج خوبی در راستای ارتقای دولت کارآفرین بدست آوریم .

شایان ذکر است در این نشست گزارشی در خصوص محورهای دهگانه تحقق دولت کار آفرین توسط حوزه معاونت پژوهش ومنتخبان گروه های آموزشی و پژوهشی مرکز تربیت مربی ارائه گردید و حاظرین نظرات و پیشنهادهای خود را در خصوص موضوع فوق ارائه دادند.

در پایان این نشست از دپارتما ن های آموزشی مرکز بازدید به عمل آمد.